Svátost nemocných

Svátost nemocných (také pomazání nemocných) je určena lidem vážně nemocným nebo těm, jejichž síly jsou stářím oslabeny. Svátost má být nemocnému především posilou na duchu. Nemocný může skrze tuto svátost dojít i tělesné úlevy či uzdravení.
Svátost nemocných se uděluje na požádání v kostele, doma, v nemocnici nebo v domovech pro seniory. Požádat o její udělení můžete kdykoliv, zvláště v nebezpečí smrti. Vhodný je doprovod člena rodiny. Věřící se mohou připojit k modlitbám kněze i ke vkládání rukou na nemocného. Nemocnému, který je hospitalizován v nemocnici, zpravidla uděluje tuto svátost duchovní správce farnosti, v níž se nemocnice nachází (ve větších nemocnicích může působit nemocniční kaplan). Tuto svátost lze udělovat i hromadně při mši svaté.
V naší farnosti se svátost uděluje hromadně na svátek Krista Krále. Svátost se uděluje vkládáním rukou, modlitbou a pomazáním čela a rukou nemocného posvěceným olejem.