Římskokatolická farnost
Děkanství Čáslav

Krchleby

Kostel sv. Václava v Krchlebech

První zmínka o kostele sv. Václava je z roku 1352, jeho původní podoba není známa. Dnešní kostel je renesanční stavbou, postavenou v 16. století, někdy po roce 1540 za panství Studeneckých. Nejstarší a nejcennější je zadní gotická část kostela.
Rozsáhlá přestavba započala v roce 1861. Stará okna byla zazděna, proražena byla nová, byla zvednuta podlaha, zřídil se nový vchod ze západní strany, pořídil se nový krov a střecha se pokryla pálenými taškami. Vchod na kůr byl přistavěn zvenčí.
V roce 1935 byly provedeny rozsáhlé opravy, zvláště střechy a zvonice, pořízeny byly nové zvony, nové okno s barevnými skly a nová kazatelna.
Od roku 2006 do 2010 byla provedena rekonstrukce věže včetně nového plechového pláště, položena byla nová krytina, byla provedena oprava omítek, výměna oken a dveří a opravila se vstupní brána a schodiště.
Kostel je možné navštívit první čtvrtek v měsíci v rámci bohoslužby od 18:00.